MÜŞTERİ PANELİ

Yangın İhbar Sistemleri

Adreslenebilir Hava Örneklemeli Çok Hassas Yangın Algılama Sistemi

Adreslenebilir Hava Örneklemeli Çok Hassas Yangın Algılama Sistemi


Adreslenebilir hava örneklemeli yangın algılama sistemleri yeni bir algılama teknolojisinin ürünüdür. 1940 yıllarına dayanan bu mantık, teknolojinin gelişmesiyle hayat bulmuştur.
 

Sistemin diğer yangın algılama sistemlerinden en büyük farkları ise, diğer yangın algılama sistemlerinde, dumanın, duman dedektörüne  gelmesi ve dedektörün bulunduğu alanda gerekli yoğunluğa ulaşması gerekmektedir. Bu sistemde ise dumanın kaynağını pvc borular aracılığıyla kendi haznesine çekip, pvc borulara açılan delikler aracılığıyla ortamdaki havayı çekip, merkezde bulunan aspirasyon ve algılama ünitelerine aktarıp havayı sentezleyerek, havada bulunan kimyasallar belirli algoritma mantığıyla hesaplanarak, ortamda bulunan duman belirtilen standartların üstüneyse, ne tür bir dumanın söz konusu olduğunu belirleyerek yangın ihbarı verir.


Bu mantık sayesinde, yanlış alarmların ortadan kalkmasının yanı sıra, erken tesbit ve müdahale olanağı kat be kat artmış olur.  Diğer bir çok firma duman analizi için farklı yöntemler kullanmaktadır. Bunların başlıcaları, xenon lambası ile, lazer ışını ile duman analizi yapan sistemlerin yanı sıra klasik kanal tipi yüksek hava hızlarında algılama yapan dedektörlerin kullanıldığı basit sistemlerde bulunmaktadır.
 

Adreslenebilir hava örneklemeli yangın algılama sistemleri , algılamanın zor olduğu, geniş, yüksek, hol ve depolarda, çok hassas algılama gereken, bilgi işlem sistem odaları, temiz odalar gibi alanlarda uygulanmaktadır.
 

Algılama açısından gerçekten çok hassas olan bu sistemler, noktasal sistemlere göre ortalama olarak 1000 kez daha hassas, 15000 kez hızlı olduğu testlerle kanıtlanmıştır.

 

Adreslenebilir Hava Örneklemeli Çok Hassas Yangın Algılama Sistemlerinin uygulandığı alanlar

Adreslenebilir hava örneklemeli çok hassas yangın algılama sistemleri, aşağıdaki örneklerde göründüğü gibi hassas ve doğruluğu kesin olması gereken yerlerde kullanılmaktadır.

 • Temiz odalar,
 • Telekomünikasyon odaları,
 • Bilgi işlem ve sistem odaları,
 • Müzeler,
 • Tarihi binalar,
 • Algılamanın zor olduğu yerler


 

Adreslenebilir Hava Örneklemeli Çok Hassas Yangın Algılama Sistemlerinin Teknik Özellikleri

Adreslenebilir hava örneklemeli yangın algılama sistemlerinin özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Toplam 9 adet alarm seviyesi bulunmaktadır ve panellerin Ledleri üzerinden takip edilebilir.
 • Panel Üzerindeki Lazer Sensör sayısı birden çok olabilir ve bu Sensörler yangın alarm paneline herhangi bir modül ya da aksesuar vs. eklemeye gerek kalmadan direk olarak bağlanılabilir.
 • 10 adet hava akış hızı mevcuttur ve panel menüsündan fanların  emiş değerleri ayarlanabilir.
 • Herhangi bir şekilde fanın hızı belirlenen sistemde belirtilen fan hızı değerinin altında iner ya da üstüne çıkarsa uyarı verebilme özelliği bulunmaktadır. Böylece, herhangi bir şekilde boru üzerinde ki deliklerde meydana gelebilecek tıkanma veya boru delinmesi-kırılması durumunda  fan hızları değişeceğinden , bu tarzda ki sorunları erkenden fark edip müdahale edebilirsiniz.
 • Cihazların boruları üzerlerinde bulunan özel filtreler ile cihaza sadece dumanın erişmesini sağlanır.
 • Özel ısıtıcı ve su tutma aparatı yardımıyla emilen havadaki nemi önleyerek cihazın ömrünü uzatığı gibi duman analizinin de  daha doğru yapılmasını sağlar.

Hizmet Talep Formu

Hizmet talebinde bulunun, en kısa sürede müşteri temsilcilerimiz sizlere iletişime geçsinler.

Hizmet Talebiniz başarıyla gönderilmiştir, teşekkür ederiz.