MÜŞTERİ PANELİ

Yangın İhbar Sistemleri

Adresli Yangın Alarm Sistemi

Adresli Yangın Alarm Sistemleri

Adresli yangın alarm sistemleri, orta veya büyük boyutlardaki bölgeler için ideal sistemlerdir. Fakat genel olarak her türlü yapıya uygun bir şekilde dizayn edilebilir.Adresli yangın algılama sistemleri, konvansiyonel yangın alarm sistemlerine nazaran daha gelişmiş teknik özelliklere ve teknolojilere sahiptir. Sistemdeki tüm cihazların kendilerine özel yazılımları vardır ve bu yazılımlar aracılığı ile çalışırlar. Yangın söndürme, gaz algılama, anons, bina otomasyonu gibi sistemlerle irtibat kurabilecek alt yapıları vardır. Sistemin kablo çekimi çevrim şeklinde yapılır. Her bir çevrime 128 adet adres gösterilecek şekilde elemanlar yerleştirilebilir. Adresli sistemler 128 taneye kadar dedektör destekleyebilir. Dijital adresli sistem ve analog adresli sistem olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

 

Dijital Adresli Sistemler

Dijital adresli yangın alarm sistemlerde, her bir dedektörün kendine özel bir numarası bulunmaktadır. Dedektör, bir aksiyon tanımladığı zaman sahip olduğu özel numara aracılığıyla bağlı olduğu panele bilgilendirme yapar. Bu sayede yangının nerede çıktığı net bir şekilde tespit edilir. Paneller aracılığıyla her bir dedektöre özel olarak erişim sağlanabildiğinden, muhtemel bir arıza durumunda veya olası hat kopukluklarında sorunun kaynağının hangi dedektörde olduğunu tespit etmek mümkündür. Bu sayede sorunlar oldukça hızlı bir şekilde halledilebilir.

 

Analog Adresli Sistemler

Analog adresli yangın alarm sistemler, panellerle dedektörlerin sürekli iletişim içerisinde olduğu bir sistemdir. Bu sistemlerde her bir dedektör için farklı bir üst sınır belirlemek mümkündür. Dedektörler, panellere düzenli olarak algıladıkları verileri iletir. Dedektörler tarafından algılanan duman veya ısı miktarı, panelde belirlenen üst sınırla karşılaştırılarak denetlemeler yapılır. Üst sınırın geçilmesi halinde paneller yangın durumuna geçer. Ayrıca üst sınırın ayarlanabiliyor olması farklı ortamlarda optimum düzeyde fayda sağlar. Bir yemekhanede bulunan analog sistem ile bir büroda bulunan analog sistemin algılayacakları duman miktarı farklıdır. Analog sistemlerin üst sınırlarının ayarlanabiliyor olması sayesinde yanlış alarm ihtimali minimum düzeye indirgenebilir.

 

Adresli Sistemlerin Ekipmanları

Sistem kontrol paneli, adresli optik duman dedektörü, adresli ısı dedektörü, ışın dedektörü, adresli optik ısı dedektörü, adresli yangın ihbar butonları, adresleme modülü, yangın ihbar sireni, kontrol modülü gibi ekipmanlar adresli yangın alarm sistemlerinin ürünleridir.

Hizmet Talep Formu

Hizmet talebinde bulunun, en kısa sürede müşteri temsilcilerimiz sizlere iletişime geçsinler.

Hizmet Talebiniz başarıyla gönderilmiştir, teşekkür ederiz.