MÜŞTERİ PANELİ

IP Kamera Sistemleri

IP Kamera H.265 (HEVC) Teknolojisi

H.265 HEVC Teknolojisi

H.265/HEVC, eski sürümü olan H.264 teknolojisinden türeyen yüksek kaliteli ve son teknoloji ürünü olan bir video sıkıştırma standardıdır. IP kameralara bu standart uygulanarak daha verimli ve kaliteli yayın yapılmaktadır. Video kodlama ortak işbirliği ekibi olan JCT-VC tarafından geliştirilmiştir. Yüksek çözünürlüğe olan ihtiyaçlar ve görüntüleme teknolojisindeki hızlı gelişmeler, H.265 teknolojisinin geliştirilmesinde büyük öneme sahiptir. Ayrıca H.265 HEVC teknolojisiyle birlikte ip kameraların verimliliği artmıştır. JCT-VC, dünyanın çeşitli kesimlerinden görsel kodlama ve video kodlama konularında uzman insanları bir araya getirerek 2 temel standart oluşturdu. Bunlardan birincisi H.265 standardıdır. Bu standart ITU-T video kodlama uzmanları(VCEG) tarafından oluşturulmuştur. Diğer standart ise HEVC standardıdır. Bu standardı ise görsel kodlama uzmanları olan ISO/IEC ekibi oluşturdular. H.265/HEVC teknolojisinin ilk sürümü 2013 yılının Ocak ayında piyasaya sürülmüştür. 2014 ve 2015 yıllarında da diğer sürümleri yayınlanmıştır. H.265/HEVC teknolojisi, kendisinin bir önceki sürümü olan H.264 teknolojisinin sıkıştırma yeteneğinin 2 katı oranda sıkıştırma yapabilmektedir. Bunun yanında yüksek kalitede yayın yapmaktadır. Ayrıca H.265 teknolojisi, 4K UHD ve 8K UHD için 8192*4320 piksel görüntü çözülürlüğüne kadar destek verebilmektedir. Çözünürlüğün 1080P olarak ayarlanmasının ardından bit hızının da yaklaşık olarak %50 seviyesine getirilmesiyle birlikte, muazzam kalitede görüntülerin oluşması sağlanır. Bu işlem sayesinde IP kameraların görüntü aktarımında kusursuz ve net bir akış sağlanmaktadır. Ayrıca bu yöntem sayesinde mevcut ağın bant genişliği minimum seviyede kullanılmaktadır. Bu yöntemin başka bir faydası da videoyu küçük boyutlarda tutmasıdır. Bahsedilmesi gereken bir diğer konu ise H.265 ve 4G teknolojilerinin gelecekte ki ilişkisi. 4G hücresel mobil teknolojisinin muazzam bir hızda gelişmesi, bu iki sistemin gelecekte birlikte çalışma ihtimalini artırmaktadır.

 
 

H.265 Teknolojisinin Özellikleri

H.265/HEVC teknolojisi, H264 teknolojisine kıyasla sıkıştırma konusunda çok daha etkilidir. Bu sayede elimizdeki verilerin boyutları çok daha küçük olmaktadır. Yüksek çözünürlük ve yüksek çözünürlük için gerekli video biçimini desteklemektedir. Saniye başına 20-60 arasında çerçeve görüntüleyebilir. Ayrıca görüntüleme için saniye başına düşen maksimum çerçeve sayısı 172'dir. Ağdaki bant genişliğini minimum seviyede kullanması, bu H.265 teknolojisini daha da kullanışlı yapmaktadır. H.265/HEVC, günümüz teknolojisinde en iyi görüntüleme standardı lakabını almasının bir diğer nedeni de bütün donanımsal yapılandırmalar için optimum seviyede ve hızda kodlama yapabilmesidir.

 

Kodlama Etkisinin Önemi 

Video kodlama standartlarının temel bir prensibi vardır. Bahsettiğimiz bu prensip en sağlıklı ve yüksek derecede kodlama etkisidir. Peki video kodlama nedir? Video kodlamanın temel mantığı, kodlamayı yapabileceğiniz en düşük bit oranında maksimum görsel kalitede kodlamaktır. Geliştiriciler bu mantık üzerinden mevcut H.265 teknolojisini daha iyi bir hale getirmeye çalışmaktadırlar. Video kodlama standartları çeşitli metotlarla kontrol edilmekte, verimlilikleri sınanmaktadır. Bu metotlar kodlama etkisini optimum seviyeye çıkarma konusunda çok önemlidir. Bir video kodlama standardının çalışma etkisini hesaplamak için 2 temel yöntem vardır. Bu yöntemlerden bir tanesi PSNR'dır. PSNR, bir sinyalin sahip olabileceği en büyük güç kapasitesi ile, kaybettiği gürültünün oranlanması sonucu elde edilen bir terimdir. Diğer bir yöntem ise video kalitesinin denetlenmesidir. Video kalitesinin denetlenmesi ve değerlendirilmesi, kodlama etkisinin verimliliği açısından hayati önem taşımaktadır.

Hizmet Talep Formu

Hizmet talebinde bulunun, en kısa sürede müşteri temsilcilerimiz sizlere iletişime geçsinler.

Hizmet Talebiniz başarıyla gönderilmiştir, teşekkür ederiz.